Kodėl grynaveislis kačiukas tiek kainuoja?

Dažnai veisėjui užduodami klausimai: "Kodėl kačiukas kainuoja tiek daug? Kodėl būtent tiek?" Be abejonės, kiekvienas, įsigyjantis gerą veislinį gyvūną, žiūri į pinigus, sumokamus už gyvūną, kaip į jo kainą, ne kaip į vertę. O ieškant meilaus, gražaus būsimo pilnateisio šeimos nario nereikėtų žiūrėti į gyvūno įsigijimą kaip į verslo sandorį, nes gyvūnas ne "kainuoja", bet "turi vertę"! Dažniausiai verslas ir kačių veisimas yra ne tik ne gretimos, bet labai dažnai priešingos sąvokos, tačiau tiems, kas mėgsta viską suskaičiuoti ir pasverti, pateiksime šiek tiek duomenų apmąstymams.

Pirmiausia veisėjas turėtų įsigyti veisimui skirtą gyvūną. Tokio gyvūno vertė yra gerokai didesnė, nei skirto tiesiog laikyti namuose - mokama už prestižą, už tipą, eksterjerą, kraujo linijas, už teisę dalyvauti kuriant ir tobulinant veislę. Gera katė ar katinas, įsigyti su teise veisti, kainuoja nuo 2500 iki 7000 litų, tačiau, priklausomai nuo veislės, gyvūno kaina gali ir neapsiriboti minėta suma.

Paprastai gyvūnas veisliniame darbe yra naudojamas iki 3-5 metų amžiaus, nes veislės tendencijos, tipas nuolat keičiasi ir gyvūnas, šiuo metu įvardinamas kaip puikus veislės atstovas, po 2-3 metų paprasčiausiai bus "moraliai pasenęs". Iš veisimo programos atstatydintas gyvūnas yra kastruojamas ir toliau laikomas veislyne arba apgyvendinamas pas gerus, patikimus žmones, o veisimui perkami nauji gyvūnai.

Norint veisti, neužtenka tik įsigyti gyvūną. Tam, kad kačiukams būtų išduoti kilmės dokumentai, veisėjas privalo būti Lietuvos ar kitos šalies kačių klubo narys, sumokėti stojamąjį, kačių registracijos, kačių įtraukimo į kilmės knygą bei kasmetinius klubo mokesčius. Leidimą veisti klubas patvirtina tik tada, kai gyvūnas sulaukia 10 mėnesių ir tarptautinėse kačių parodose atviroje klasėje (nuo 10 mėn.) gauna teigiamus teisėjų įvertinimus.

Dalyvavimas parodose yra mokamas ir šis malonumas taip pat nepigiai kainuoja, tačiau dalyvauti būtina! Dalyvavimas ir laimėjimas parodose, bendravimas su kitų šalių veislynais suteikia veisėjui galimybę pasiekti tarptautinį pripažinimą. Tada jam atsiveria įžymių, ilgalaikę patirtį turinčių veislynų durys ir atsiranda galimybė įsigyti dar geresnius, perspektyvesnius gyvūnus.

Paprastai parodų dalyvio mokestis yra 50 - 60 eurų už kiekvieną gyvūną, tačiau jei vykstama į parodas už Lietuvos ribų, prie šios sumos prisideda kelionės, nakvynės, maitinimosi išlaidos, o jei keliaujama toli, tai ir negautas penktadienio bei pirmadienio darbo užmokestis. Tik tada, kai katė patvirtina Tarptautinio, o katinas- Europos Čempiono titulą, jiems suteikiama teisė veistis "visą gyvenimą" ir parodose dalyvauti nebeprivaloma. Įvertinkime tai pinigine išraiška, neskaičiuodami kelionės, nakvynės, maitinimosi išlaidų bei negauto darbo užmokesčio, su sąlyga, kad gyvūnas visose parodose žengs be pralaimėjimų, visada gaus reikiamus titulus.

Tarptautinio Čempiono titului patvirtinti reikia 3 CAC (Čempiono) sertifikatų iš 3 skirtingų teisėjų, tada reikės 3 CACIB (Tarptautinio Čempiono) sertifikatų, kurie turi būti gauti iš 3 skirtingų teisėjų ne mažiau kaip dviejose skirtingose valstybėse. Parodos vyksta savaitgaliais, šeštadienį ir sekmadienį. Taigi norint patvirtinti Tarptautinio Čempiono titulą, reiktų sudalyvauti trijose dviejų dienų parodose, o tai kainuotų maždaug 3 x 50/60 eurų = 150/180 eurų.

Po Tarptautinio Čempiono siekiama Didžiojo Tarptautinio Čempiono titulo, kuriam patvirtinti reikalingi 6 CAGCIB (Didžiojo Tarptautinio Čempiono) sertifikatai, gauti iš 3 skirtingų teisėjų ne mažiau kaip trijose skirtingose valstybėse arba 8 CAGCIB - iš 3 skirtingų teisėjų dviejose skirtingose šalyse. Vien dalyvio mokestis sudarytų 3 x 50/60 eurų = 150/180 eurų arba 4 x 50/60 eurų = 200/240 eurų.

Po šio titulo siekiama paties aukščiausio titulo pagal FIFE sistemą - Europos Čempiono, kuriam patvirtinti reikalingi 9 CACE (Europos Čempiono) sertifikatai, gauti iš 3 skirtingų teisėjų ne mažiau kaip trijose skirtingose valstybėse arba 11 CACE - 2 skirtingose šalyse iš 3 skirtingų teisėjų. Vien dalyvio mokestis sudarytų: 5 x 50/60 eurų = 250/300 eurų arba 6 x 50/60 eurų = 300/360 eurų.

Taigi norint tapti Europos Čempionu, su sąlyga, kad gyvūnas niekada nepralaimės, vien dalyvio mokesčiams teks pakloti 650/720 eurų, dar apie 20 eurų - už patvirtintų titulų sertifikatus. O dabar dar pridėkime kelionės, nakvynės, maitinimosi išlaidas, negautą darbo užmokestį... Parodų dalyvio mokestį drąsiai dauginkime bent iš 4. Taigi tapimas Tarptautiniu Čempionu "kainuoja" apie 600-700 eurų, o Europos Čempionu - 2500-3000 eurų.

Įvairiose kačių asociacijose titulų sistema gali šiek tiek skirtis, taigi "užsidirbti" titulus kiekvienoje sistemoje kainuos šiek tiek daugiau ar mažiau. Bet tai kainuos daug! WCF sistemoje (mūsų šalyje atstovauja Lietuvos gyvūnų augintojų centras) aukščiausias - Pasaulio Čempiono- titulas gali būti pasiektas 3 skirtingiems teisėjams suteikus 3 titulus trijose skirtingose valstybėse, o vienas iš jų turi būti gautas kitame kontinente!

Gavus reikiamus teigiamus įvertinimus tarptautinėse kačių parodose, užaugintą ir išpuoselėtą katę galima būtų kergti (leidimas kergimui, priklausomai nuo turimų įvertinimų, gali kainuoti nuo 25 Lt iki 200 Lt.), tačiau ką daryti, jei neturite savo katino? Tokiu atveju veislės atstovo ieškoma kituose veislynuose, o tai vėl papildomos išlaidos. Katės kergimas su kito veislyno katinu, priklausomai nuo veislės, kainuoja 400 - 1000 eurų, o kartais ir šiek tiek daugiau. Tačiau neįmanoma prognozuoti, kiek atitinkantys geriausius veislės standartus kačiukai gims ir kiek jų išgyvens. Katė gali būti kergiama ir susilaukti palikuonių ne daugiau nei 3 kartus per dvejus metus. Paprastai vadoje gimsta 2-6 kačiukai, tačiau tai taip pat priklauso nuo veislės. Kačiukams būtina skirti specialų, daugiau mineralinių medžiagų ir vitaminų turintį maistą, kuris vidutiniškai kainuoja 30-80 % brangiau už skirtą suaugusiems gyvūnams. Žinoma, kačiukai kartas nuo karto suserga, o veterinarijos klinikos mėgsta, kad už sergančių kačiukų gydymą būtų mokami pinigai.

Kiekvienas veislinis kačiukas turi savo kilmės dokumentus, unikalų numerį, Europos Sąjungos naminio gyvūnėlio pasą. Ne jaunesnius kaip 3 mėnesių amžiaus kačiukus apžiūri ir įvertina klubo atstovai, tik tada gyvūnams įsiuvama mikroschema su unikaliu numeriu (80-100 Lt), išduodamas ES naminio gyvūnėlio pasas (15-30 Lt), jie įtraukiami į kilmės knygą ir išduodami kilmės dokumentai (iki 50 Lt). Katinukams būtini skiepai - skiepas nuo kelių virusinių ligų (paprastai skiepijama du kartus, nuo 50 Lt) nuo bei skiepas nuo pasiutligės (iki 50Lt). Geras, rūpestingas veisėjas laikys kačiukus namie iki 3,5 - 4 mėnesių amžiaus. Kuo ilgiau, tuo geriau kačiuko sveikatai ir psichikai. Už kačiukus gauti pinigai bus skirti bent daliai veislyno išlaikymo išlaidų padengti, naujiems gyvūnams įsigyti, esamų gyvūnų gyvenimo sąlygoms gerinti, inovacijoms veislyne diegti, pasiruošti kelionėms į parodas, o dažnai ir gyvūnų globos organizacijoms remti...

Straipsnis iš leidinio TopMiau

Skelbiamą informaciją ir nuotraukas galima naudoti tik su aktyvia nuoroda į šį puslapį.